Фізічнае выхаванне

Фізічнае выхаванне - аснова ўсебаковага развіцця, фарміравання  здаровага моцнага, загартаванага, жыццярадаснага дзіцяці, якое добра валодае сваімі рухамі, любіць фізічныя практыкаванні, можа самастойна арыентавацца  ў навакольным асяроддзі.

Фізічная  культура ва ўстанове дашкольнай адукацыі– гэта важная складаная агульнага развіцця дзіцяці. Кожны з бацькоў  хоча  бачыць  сваё  дзіця  здаровым, актыўным  і жыццярадасным. Каб дзіця  заўсёды было такім, асновы трэба закласці з самага ранняга  дзяцінства. Менавіта таму  ў дзіцячым садзе  вялікая ўвага надаецца развіццю мышц дзяцей, іх спрыту, сіле  і цягавітасці.
    Сярод асноўных сродкаў  правільнага  фізічнага выхавання  маленькіх дзяцей  можна вылучыць: правільнае (здаровае) харчаванне, выпрацоўку звычак да асабістай гігіены, прагулкі на свежым паветры, правільна арганізаваны рэжым дня, добры сон, стварэнне ўмоў  для творчасці дзіцяці, ну і, вядома ж, фізічную  культуру.
   Здаровае і  шчаслівае дзіця немагчыма ўявіць  нерухомым.  У нашай  свядомасці непаседа, які  бегае па вуліцы, здаравей, чым дзіця, якое ляжыць сярод белага дня на канапе.
  Правільныя актыўныя рухі дзіцяці  павышаюць яго ўстойлівасць да розных захворванняў, выклікаюць  актывізацыю  ахоўных сіл  арганізма, яго імунітэту, павышаюць  дзейнасць  лейкацытаў.
   Фізічная культура ў дзіцячым садзе спрыяе ўсебаковаму развіццю ў дзяцей  разумовых здольнасцей, мыслення, увагі, успрымання, істотнаму паляпшэнню тканін арганізма, фарміраванню шкілета, фарміраванню правільнай паставы і  паляпшэнню імуннай сістэмы дзіцяці. Рух, фізічная культура ў дзіцячых садках, здаровы лад  жыцця – гэта залог здароўя нашых дзяцей, нашага новага пакалення.

Формы фізкультурна-аздараўленчай работы ў дашкольнай установе

Рашэнне задач фізічнага выхавання магчыма пры выкарыстанні розных формаў фізкультурна-аздараўленчай работы: ранішняя гімнастыка, фізкультурныя заняткі, фізкультхвілінкі і дынамічныя паўзы паміж заняткамі статычнага характару, рухомыя і спартыўныя гульні, самастойная рухальная дзейнасць дзяцей, актыўны адпачынак (фізкультурныя вольны час і забавы, святы, дні здароўя, найпрасцейшы турызм).